Kultura ispijanja kafe u Bosni je prisutna vijekovima i neodvojivi je dio života svakog njenog stanovnika. Dok se u drugim zemljama uglavnom prijatelji pozivaju na piće, u Bosni i Hercegovini se taj isti poziv izražava pozivom na kafu. Često se kafa i ne popije prilikom susreta, ali poziv “hajmo na kafu” je dio dijaloga i rituala.
Međuitm, nije to uvijek bilo tako jer su se pored kafe ispijali i čajevi koji su također imali posebno mjesto prilikom druženja. Naša domovina je prirodno više zemlja čaja nego kafe, ali kako se konzumacija kafe tokom istorije širila, ni mi nismo ostali imuni pa se crni napitak i kod nas ukorjenio.
Ipak, posljednjih godina ponovo se vraćaju stara vremena i čaj postaje sve popularniji. Što zbog veće svijesti o zdravlju, što zbog širokog izbora domaćih i prirodnih trava za razne zdrastvene potrebe, čaj se ubrzano vraća među popularne napitke. Crni čaj, kad se pije u turskim staklenim šoljicama, predstavlja poseban ćejf. Ta slika za stolom sa staklenkama i zvuk zveckanjka kašikica dok se mješa šećer ili med, ispunjava Baščaršiju u Sarajevu tokom ljetnih mjeseci. S druge strane, u vrijeme sve većih zdravstvenih smetnji zbog konzumiranja prerađene hrane i brzog načina života, čajevi su pravi saveznici u održavanju zdravlja.
Ponuda čajeva se proširila i kod nas i prati svjetske trendove. Na policama bh. supermarketa možete naći sve vrste od kamilice i nane (mente) pa do hibiskusa, majčine dušice, zelenog i crnog čaja, zatim čajeve od žare (koprive), šipurka, lipe, indijskog, planinskog i drugih. Vrlo širok asortiman čajeva nudi poznati bh. brend SETI koji svoju proizvodnju bazira upravo na čistim domaćim travama i biljkama. Svaki od tih čajeva, pored ugodnog ukusa, u sebi ima i iscjeliteljske sastojke za razne smetnje. Zato mislite na svoje zdravlje, i vratite čajevima mjesto u kući koje zaslužuju.
(KKD)