Zvučna šetnja “Žensko lice Zenice” dostupna je, u povodu 20. marta – Dana Zenice i marta – Mjeseca ženske istorije, u novom interaktivnom formatu a omogućava i fizičke i virtualne zvučne šetnje kroz žensku prošlost Zenice.
Projekt “Žensko lice Zenice” na inovativan način dokumentovao je društvene, političke i urbanističke promjene u Zenici, od šezdesetih godina prošlog vijeka naovamo, kroz žensku perspektivu. Na osnovu razgovora sa šest Zeničanki, starije životne dobi, mapirano je šest lokacija u centru Zenice.
– Svoje priče vezane za ulicu Talića brdo, osnovnu školu “Vladimir Nazor”, bivše kino “Central”, Osnovnu muzičku školu, bivši hotel “Metalurg” i prostorije Udruženja “Naš most” ispričale su Sabiha Bajramović, Meliha Bičo Družić, Mara Sujić Božić, Lejla Ramić Pejić, Gordana Mišetić i Zdena Šarić – navodi se.
Priče se, između ostalog, vežu za njihove uspomene na odrastanje u socijalističkoj Jugoslaviji, istorijski odnos prema ženama, utjecaj tranzicije na urbane promjene u gradu, te starenje u poslijeratnoj BiH. Pored ličnih uspomena priče sadrže i zanimljive podatke o važnim, a nedovoljno poznatim ženama u istoriji BiH i grada Zenice.
Time su potpomognuti napori žena, pogotovo onih treće životne dobi, da postanu vidljivije u javnom prostoru. Projekt, čije su autorice Lidija Pisker, Katarzyna Zielińska, Barbora Andor Tóthová i Anna Potyomkina, je također otvorio prostor za uvođenje nepoznatih, a važnih ženskih iskustava u istoriju grada Zenice.
– Osim zvučne šetnje, projekt je iznjedrio i izložbu foto-kolaža ukrajinske umjetnice Elene Subach, također nazvanu “Žensko lice Zenice”. Elena Subach pretvorila je arhivsku fotografsku građu učesnica projekta i Zenice u zanimljiv umjetnički projekt baziran na pričama šest Zeničanki. Izložba je trajno postavljena na ulazu u prostorije Udruženja Naš most u ulici Maršala Tita 22 u Zenici, a radovi se mogu vidjeti i na web stranici projekta: https://www.urbanherstories.com/exhibition/ – navode iz Udruženje “Naš most” Zenica.
(Fena)